Zakon Światła Ostoja Fantazji

  • Pamiętniki
  • Galeria

Reklama

  • Rudik - portfolioKroniki Fallathanu - Najlepszy MMORPG Tekstowy

Gazeta

  • Przesuń w dół scrollem by przeczytać resztę!
    Czytaj więcej...
Facebook ZakonnyRSS

Ogłoszenie

Sprawdź fazę księżyców! Posłuchaj herolda! Pokaż list gończy! Sprawdź warunki pogodowe! Zbieraj zioła!
Posłuchaj adepta świątynnego! Sprawdź tablice projektową! Czytaj nagłówek gazety!

Całe forum Zakonu Światła podlega ochronie praw autorskich! Wszystkie prawa zastrzeżone! / All rights reserved!
przerwynikprzerwynik


Optymalne przeglądanie forum umożliwia przeglądarka Opera!

Jesteś nowy/a/e? ABC Zakonu! - kliknij a wiele zrozumiesz!


Aktualnie odbywa się EVENT! Początek w TYM MIEJSCU! Każdy chętny jest proszony o napisanie tam posta który informuje o przybyciu postaci.
przerwynikprzerwynik

Zarząd przypomina o powszechnym obowiązku wypełnienia zakładki "Komunikatory" w profilu. Nie wywiązanie się może wiązać się z przykrymi konsekwencjami, oraz utrudnieniami w grze.
przerwynikprzerwynik

przerwynikprzerwynik


#1 2010-06-06 21:36:45

 Arghez

Bogowie są niczym

status arghez@aqq.eu
12005268
Call me!
Zarejestrowany: 2009-01-14
Posty: 1256
Punktów :   
Rasa: Upadły Anioł
Praca: Grabarz
Zwierze: Blador, Save

"Fuj! Ale to śmierdzi! Ale za to grzyby dobre" czyli Grzyby i Pleśnie

Grzyby


Muchomor
Rodzaj grzybów z rodziny muchomorowatych, występujący na całym świecie. Wiele muchomorów zawiera toksyny, nieraz bardzo silne. Niektóre z muchomory mają właściwości halucynogenne, jak muchomor czerwony. Młode owocniki są kuliste, chronione osłoną całkowitą, jej resztki pozostają w części gatunków u dorosłych osobników w postaci łatek na kapeluszu i pochwy u podstawy, występuje również osłona częściowa, której pozostałością jest pierścień. Występują w lasach, można je spotkać na prawie każdym kroku. Większość gatunków niejadalnych i trujących, niektóre śmiertelnie, ale są też gatunki jadalne.
Dawniej muchomory stosowano do trucia much stąd nazwa mucho-mor. Skórka kapelusza muchomora, ze względu na odurzające działanie niewielkich dawek, wykorzystywana jest jako narkotyk. Z muchomorów czerwonych szamani przygotowują odurzający napój, który pomaga wprowadzić ich w trans.

Pieczarka
Gatunek grzybów jadalnych, przygotowywana na bardzo rożne sposoby. Biały lub kremowy kapelusz. Gładki, błyszczący, żółknie po naciśnięciu. Za młodu jajowaty, później wypukły, w dojrzałym owocniku płaski.
Szarobiałe blaszki, z czasem zmieniają kolor na brązowe. Cylindryczny trzon, u podstawy zgrubiały, najpierw pełny, potem rurkowaty, łatwo odłamujący się od kapelusza, z dużym zwisającym pierścieniem u góry. Rośnie głównie w okresie letnim i wcześnie jesiennym, w lasach iglastych, niekiedy i w lasach liściastych, pojedynczo lub w małych grupach.

Żagiew
Rodzaj pasożytniczych grzybów. Mięsisty owocnik, z trzonem centralnym do bocznego, chociaż przez wzgląd na to, owocniki nie są w stanie obrastać do przylegających przedmiotów. Kapelusze są suche, w miarę płaskie, pokryte od spodu z cienką warstwą rurek. Zarodniki cylindryczne do eliptycznych, gładkie, bez pory rostkowej. Są to organizmy żyjące na drewnie, często po prostu pasożytnicze. Powodują tzw. "białą zgniliznę" drzew.

Borowik
Grzyb jadalny, osiągający wysokość do 30 centymetrów. Średnica jego kapelusza dochodzi do 35 centymetrów, u młodych egzemplarzy półkolisty, gładki i ciemny, do rozpostartego i ciemnobrązowego a nawet czarniawego u starszych. 30 milimetrów, taką długość osiągają rurki które da się łatwo oddzielić od miąższu. U młodych owocników białe, kremowe, u starszych żółtawooliwkowe, żółtozielone, oliwkowozielone.
Trzon  o grubość do 10 cm. Ciemnobrązowy, z wyraźną siateczką, u podstawy biały, filcowaty. U młodych egzemplarzy trzon zazwyczaj jest pękaty, następnie maczugowaty, baryłkowaty. Pełny.
Zarodniki ma gładkie, wrzecionowatego kształtu. Występuje najczęściej w lasach liściastych, pod dębami, bukami oraz kasztanami jadalnymi. Gatunek ciepłolubny. Występuje w lato do później jesieni. Jest to jeden z najsmaczniejszych grzybów jadalnych, wysoko ceniony ze względu na walory smakowe. Nadaje się do bezpośredniego spożycia, do suszenia i do wszystkich innych rodzajów przerobu.

Rydzyk
Gatunek grzybów należący do rodziny gołąbkowatych. Grzyby z gatunku Lactarius deliciosus tworzą mikoryzę z sosnami, rozwijają się w glebie i wytwarzają naziemne owocniki złożone z kapelusza i trzonu, zbudowane z kulistawych komórek, które powodują ich specyficzną kruchość i nieregularny przełam. Kapelusz o średnicy 4–12 cm, barwy cielistoczerwonawej lub w różnych odcieniach pomarańczowej, czasami z domieszką zieleni. Powierzchnia koncentrycznie strofowana, czasami jamkowato-plamista. U młodych owocników pokrój kapelusza jest wypukły, dojrzewający wklęsły, z płytkim wgłębieniem na środku, u starych okazów lejkowaty, długo z podwiniętymi brzegami. Pokryty śluzowatą przy dużej wilgotności powietrza skórką. Trzon o długości 3–7 cm, barwy kapelusza lub jaśniejszy, z ciemniejszymi jamkowatymi plamkami (poza tym gładki), przesiąknięty mleczkiem. Cylindryczny, początkowo pełny, potem pusty, przy podstawie zwężony. Niemalże kuliste zarodniki, o powierzchni pokrytej amyloidalną siateczką, tworzoną przez brodawki połączone różnej szerokości listewkami, bez pory rostkowej. Wysyp zarodników kremowy.

Kania
Gatunek grzyba należący do rodziny pieczarkowatych. Dość pospolity na terenie całej Terry. Kapelusz w kształcie parasola o średnicy do 30 centymetrów z garbkiem na środku, z popękaną, łuszczącą się skórą. U młodych kapelusz w całości jest brązowy. Brzeg kapelusza jest postrzępiony, zazwyczaj biały. Blaszki występują gęsto, są białe o szerokości nieprzekraczającej dwóch centymetrów, nie dochodzące do trzonu, który zaś jest długi (bo aż do pół metra), wysmukły, u dołu bulwiasty, u młodych okazów brązowy, a u starszych całkowicie biały. Na trzonie występują ciemniejsze poprzeczne prążki. Początkowo jest pełny i gąbczasty, na starszych owocnikach pusty w środku. Zarodniki elipsoidalne, gładkie. Występuje pospolicie na brzegach lasów liściastych i iglastych, na polanach leśnych i zrębach, na łąkach.

Wielokwaśnik
Wielki wielokolorowy grzyb. Średnica grubości trzonu przekracza nawet pół metra. A promień kapelusza dochodzi nawet do jednego metra. Na nim występują wielokolorowe plamy, dzięki czemu można go odróżnić z daleka. Jednak uwaga, jest on silnie trujący. Szczególnie szeregowo ułożone blaszki z których wykonywane są niebezpieczne trucizny. Wewnątrz trzonu prowadzona jest "rurka" z dziwnymi sokami. Te zaś wykorzystuje się w przemyśle farmaceutyczno-narkotykowym. Substancja ta uśmierza ból, ale w większych ilościach jest w stanie znieczulić całe ciało, i spowodować halucynacje. Wydalenie jej z organizmu zajmuje ponad rok.

Bulwiak
Gatunek grzyba należący do pieczarkowatych. Na grubym, bo osiągającym aż dwadzieścia centymetrów średnicy trzonie, wyrasta od groma małych pieczarkowych główek. Wyglądają jakby jedna wyrastała z drugiej, jednak nie łącza się one ze sobą, a jedynie połączone są cienkimi "nitkami" z  trzonem. Na jednym grzybie może wyrastać do dwustu takich "bulw". Są one nie większe niż skulona polna mysz, chociaż zdążają się wyjątki.

Tyrpton
Typowy grzyb pasożytniczy.  Nie posiada rozwiniętego trzonu, żyje na pniach dużych drzew. Często jest powodem ich gnicia, gdyż  wysysa z nich dużo wody. Nie jest w stanie samemu pochłaniać jej z powietrza, lub nawet w bezpośrednim kontakcie. Dlatego też po znalezieniu takiego grzyba od razu powinno się go wyciąć wraz z fragmentem drzewa. Zjadany na surowo ma silne właściwości halucynogenne, które niestety nie ustępują już nigdy. Pewnego rodzaju toksyna zaraża cały organizm, a on nie może się jej pozbyć.Chociaż po wygotowaniu grzyba, właściwości te zanikają. Nawet woda, w której był gotowany nie jest trująca. Tylko prawdziwi mistrzowscy kucharze potrafią zrobić z niego przepyszny posiłek, gdyż sam w sobie ma obrzydliwy smak.

Podnik
Jedyny grzyb który rośnie "do góry nogami". Tuż z gleby wyłania się kapelusz z widocznymi półokrągłymi blaszkami, osadzonymi dość daleko od siebie. Na jego środku wyrasta żółty trzon kierujący się do góry. Wygląda jakby był ucięty. System korzeni wychodzi ze środka kapelusza. Jest on czarny u młodych osobników. Z czasem zmienia kolor na żółty. Potrafi urosnąć do 40 centymetrów średnicy. Trzon całkowicie jadalny, osiąga długość przekraczającą nawet metr! Jego średnica to około dwa centymetry.

Rozchówka
Nietypowy grzyb rozwijający się wewnątrz różnych zwierząt. Najczęściej roznosi się przez konsumpcję zdechłych zwierząt przez inne. Gdy tylko przystosuje się do warunków wewnątrz ciała żywiciela zaczyna wpływać na jego układ nerwowy. By przetrwać "nakłania" zwierzę do jedzenia padliny, powoduje agresje, większy popęd seksualny itd. Wszystko by tylko móc przenieść się na kolejnego żywiciela. Jak wystarczająco się rozwinie zaczyna siać spustoszenie w organizmie. Zaczyna wchłaniać wszystkie niezbędne do życia składniki i substancje budulcowe.

Innuwer
Grzyb z rodziny gołąbkowatych. Charakteryzuje się "niewidocznym" kapeluszem. Na prawdę rośnie on wewnątrz całego trzonu. Są to małe grzyby nie osiągające nawet kilkunastu centymetrów. Łatwo można je pomylić ze ścietym już grzybem (Przecież wyglądają tylko jak trzon). Cały rozwój zachodzi wewnątrz trzonu. On sam zaś na zewnątrz ma kremowy kolor. W smaku przypomina pieczarkę, z tą różnicą że jest to główny pokarm różnych owadów.




Pleśń



Udagra
Pleśń powstająca pod łuskami Arabaali. Rozwija się dzięki substancjom wydzielanym przez skórę tych gadów. Podczas rozrostu (praktycznie cały życie) wydzielają obrzydliwy zapach, który niesłusznie przypisuje się ich "właścicielom". Nie jest ona groźna dla żywych tkanek, lecz z niektórych substancji jest w stanie wyreparować cukry i się nimi pożywić. Gdy dostanie się na hodowlę jakiejkolwiek rośliny, sprawia że są one później niemożliwe do spożycia.

Lanycja
Rodzaj grzyba powodujący pleśnienie nasion warzyw i owoców. Działa on do tego stopnia niewidocznie, że dopiero po badaniach można stwierdzić że nasienie jest spleśniałe. Na całe szczęście rozwija się w ujemnych temperaturach, więc ŚWIEŻE produkty nie są zagrożone. Po zasadzeniu spleśniałego nasienia, z początku wszystko wygląda normalnie, dopiero po kilku tygodniach można zauważyć obumierające łodygi i korzenie.

Syronina
Pleśń występująca w dużych zbiornikach wodnych. Wyróżnia się u niej etapy: Rozmnażania, Rozrostu, Rozwoju. Jako jedna z nielicznych rozrost nie jest jednoznaczny z rozmnażaniem. Ale i tak obie te fazy odbywają się równolegle pasożytując na podmorskich roślinach. Gdy będą wystarczająco duże, "odrywaja" się od żywiciela kierując się na powierzchnię wody.


http://www.zakonopedia.boo.pl/karta.php?id=34
(\_/)
(O.o)
(>A<)*
[]RG[]
Copy and paste this Bunny into your signature to help Arghez gain world domination!

Boku wa bakemono, datteie kedamono!

Offline

 

Pokaż kalendarz! Pokaż listę medyczną! Pokaż tablice ogłoszeń!


przerwynik przerwynik

Zakon rozwija się dzięki pracy Pawła Neściora aka Rudik (skrypter php i CSS), Pauliny Kwidzińskiej aka Reira (grafik i ilustrator), Andre Norton (autorka fantasy, której prace są wykorzystywane do uzupełniania świata), Hajime Kanzakiego (autora anime "Slayers", z którego również czerpiemy część rozwiązań i nazewnictwa) i wielu innych, graczach i zwykłych przyjaciołach, poświęcających swój czas i talent dla rozwoju forum i świata Zakonu.

Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Stopka

Reklama Toplisty Wspieramy Zakon w pigułce
Rudik - portfolio TOP50 Gry Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl Napisz do nas
Gra naruto
Mesjasz
narutoogra.pun.pl
Night Moon - Twoja ścieżka fantasy

Wszystko o grze Call of Duty 2
Wszystko o grze warcraft3!
Miecz Prawdy
Najlepsze strony poświęcone RPG, cRPG i Fantasy
Toplista stron o tematyce fantasy rpg itp.
10 Najlepszych Polskich Stron Fantasy
pun.pl - załóż darmowe forum dyskusyjne PunBB


Racjonalista.pl - sprawdź sam
Wielka Rada


Mistrz: Mangel(Urlop):
7659312
stanmangel@aqq.eu


Mistrzyni: Skimrra(Urlop):
6114003
stanadorosa@aqq.eu


Zastępca Mistrza: Erufaile:
929152
stanerufaile@aqq.eu


Spec. ds. nietypowych: Darayawus Shiro:
4050011
standaray@aqq.eu


Dziekan: Sulam:
7506594
stansulam@aqq.eu


Bibliotekarka: Erufaile:
929152
stanerufaile@aqq.eu


Wykładowca Psioniki: Skimrra(Urlop):
6114003
stan adorosa@aqq.eu


Pancermistrz: Gaspar Grzmot:
8660942
stangrom79@aqq.eu


Instruktor walk: Gaspar Grzmot:
8660942
stangrom79@aqq.eu


Łucznik: Gaspar Grzmot:
8660942
stangrom79@aqq.eu


Rada Mniejsza

Opiekunka Doliny Blasku: Skimrra(Urlop):
6114003
stanadorosa@aqq.eu


Myśliwy: Elian:
828625
stankrystek2165@aqq.eu


Ogrodnik: Elian:
828625
stankrystek2165@aqq.eu


Projektant: POSZUKIWANY!:

stan


Arcykapłan: Dark Verreuil:
6990996
stanverreuil@aqq.eu


Dowódca Srebrzystych: Angelus:
4880466
stanrkofan@aqq.eu


Sędzia: Kraght'nar:
849959
Statystyki


Stat24:

Googlebot był ostatnio:

Pagerank:


Nagrody:

Katalog stron

Legenda

Oznaczenia postów Maniera pisania postów Grupy
- stary
- zamknięty
- przyklejony
- przekierowanie
- nowy
- zamknięty nowy
- nowy przyklejony
WIELKIE LITERY - krzyk

Kursywa - teksty pisane (poza biblioteką)

Administratorzy

Moderatorzy

Glejt Ducha

Stolica

Raana

Łańcuch

Podróż

Zwykły tekst - opisy czynności i dialogi Pogrubienie - NPC sterowane przez graczy (krwawniki, etc.)

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora